Vegánfalva

A világ – immár vegán szemmel

A brokkoli és karfiolevők büszke népének nevében… Na jó, nem kezdem így. Mivel tucatnyi vegán blog létezik, aligha mondanék az olvasóimnak sok újdonságot. De azért röviden leírom a saját történetemet. Hátha kikerekedik belőle valami tanulság.

brokkoli

brokkoli – zöld és csinos és mátrix… 😛

Nos, 2015 májusa óta vagyok vegán, és előtte másfél évig voltam vegetáriánus. 2010 és 2012 közt fehérje és sószegény diétán kellett tengődnöm az egészségem miatt, és ezalatt teljesen leszoktam az állati eredetű termékekről. Ez a szigorú diéta létfontosságú volt akkoriban, mivel a májam alig 5 százaléka működött.  Sok mindent megtanultam a fehérjékről, és azok lebomlásáról, és mivel az állati fehérjék bomlástermékei komoly gondokat (például encephalopátiát) okozhatnak, kerülnöm kellett a tojást, a tejtermékeket és a húsokat. 2012 októberében átestem egy májátültetésen, és utána mindenféle ételt szabad volt fogyasztanom. Erre biztattak is, mondván, hogy kell az üzemanyag, amiből az új májam ‘újraépítheti’ a szervezetemet. Már a műtét után pár nappal hoztak nekem húsos fogásokat. Nagyon undorodtam tőlük – meg úgy általában minden ennivalótól. Egy bő félévig tartottam a vegyes étrendet, főként mert az orvos így tanácsolta. Aztán elhagytam a húst. Nem esett jól, és örömmel vettem észre, hogy a szervezetem kicsit sem hiányolja. Sőt…

A háztartásban hosszú évek óta környezetbarát szereket használunk, és nem vásárlok semmi állatokból készült holmit. A vegánság gondolata már jó ideje motoszkált bennem, de valamiért sosem mertem váltani, mert túl drasztikus lépésnek tűnt. Aztán 2015 tavaszára megérlelődött bennem, hogy de igenis, én ezt kipróbálom. Tisztában vagyok a húsipar és a tejipar leírhatatlan kegyetlenségével, azzal hogy állatok százezrei szenvednek az emberiség mohósága miatt nap mint nap. Magam is egyetértek a vegán alapelvekkel, és hiszek benne, hogy az élet szent, minden élet szent. Hiszek abban is, hogy a spirituális fejlődésünkhöz és a felelősségteljes, tudatos lénnyé válásunkhoz ez a személyes döntés elengedhetetlen, emberileg egyszerűen kikerülhetetlen. De nem ment gyorsan. Talán mert nem néztem borzadalmakkal teli videókat, vagy csak mert bizonyos dolgoknak érniük kell. És valljuk be, a társadalom valamennyire már elfogadó a vegetáriánusokkal szemben: lám, mindenhol rendelhetünk csodás rántott sajtot, meg egyéb fantáziadús ínyencségeket. Na de a vegánok?! Mit ennék, ha vegán lennék? Én lisztérzékeny vagyok, tehát alapból gluténmentes vegánként indítanék. Imádtam a kéksajtot, a pesztót, a finom kőrözöttet, az édes túrókrémeket, a tojáshabot, a madártejet, a máglyarakást, a créme brulét, a finom parfékat, és a fagyikat. Milyen sanyarú lesz az életem nélkülük??! Ha beülök valakivel egy cukiba vagy étterembe, mit rendelhetek? Ne már! Lisztérzékenyként így is eléggé leszűkül a választék!

vegán és gluténmentes mini pizza
vegán és gluténmentes mini pizza

A testvérem húsz éve vegetáriánus, és a tény, hogy édesanyám idestova tíz éve vegán, rengeteget segített. Mondjuk ő nem kimondottan gourmant ételeket eszik (riszes bab), és messze áll attól a ‘gasztrosznobizmustól’, ami mostanában akkora divat: minél komplikáltabb, távolibb és egzotikusabb cuccokat eszünk-főzünk. Az is segített, hogy felfedeztem, a tejtermékekkel megszokott ízek egy jó része simán pótolható szójával, kölessel vagy mással. Így februárban elhagytam a tejet, márciusban csak kétszer ettem sajtot, és áprilisban már csak a méz és a majonéz maradt az étlapomon. A majonézt valamiért nagyon szeretem, hihetetlen mennyiségeket bírok betermelni belőle. Igen elszontyolodtam, hogy istenhozzádot kell intenem neki. Itt álljunk meg egy pillanatra. Kell. Miért is kell? Kinek tartoztam én azzal, hogy vegán legyek? Miért éreztem, hogy kell? Mert még ennél is különcebb akarok lenni?

Nem éppen. Úgy éreztem, magamnak tartozom ezzel. Ahhoz, hogy a továbbiakban tisztelni tudjam önmagamat. Ha valaki egyszer meglátja az összefüggéseket, többé nem tehet úgy, mintha nem tudna róluk. A régi énünkhöz nem térhetünk vissza. Az önámításnak, hogy minden happy úgy, ahogy van, vége, örökre. Igaz, hogy idő kell az átálláshoz, de ha nem tesszük azt, ami lelkünk-szívünk szerint helyes, megvetjük majd magunkat. Nem tudom, ki hogy van vele, de én szeretek úgy gondolni magamra, mint jószívű és őszinte emberre, akinek a tettei, a szavai tükrözik a gondolatait és az érzéseit. Ezért éreztem, hogy KELL váltani. És ha már kell, történjen ma és most.

nyers vegán torta /Az Élet Étterme - Szeged/
nyers vegán torta /Az Élet Étterme – Szeged/

Május végén ott voltam a vegán fesztiválon Budapesten, és az előadások mind nagyon hasznosnak bizonyultak. Sok minden világos lett, és megerősített abban, hogy továbblépjek. Júniusban már majonézt sem ettem, és teljesen átálltam a vegán életmódra.  Visszanézve nem értem, mi tartott ilyen sokáig, miért hezitáltam annyit. A hiedelemmel ellentétben könnyű vegánnak lenni. Nem csak azért, mert gombamód szaporodnak a vegán és nyers éttermek szerte az országban, vagy mert millióféle holmi kapható a bioboltokban, vagy mert receptek ezrei találhatók ma már a neten. Könnyű azért is, mert egyre többen vagyunk, de legesleginkább azért, mert az ember jobban érzi így magát. Mintha visszatérnénk a természetes állapotunkhoz. Ja, egyébként megtanultam vegán majonézt készíteni, így még a boltira sem szorulok rá, és annyi franciasalátát ehetek, amennyi belém fér (bizony sok fér…).

Rendszeresen járok kontrollra, így a vérképem és az állapotom folyamatosan szemmel van tartva. Nem vagyok krónikusan fáradt, nincs B vitamin hiányom, nem vagyok vérszegény, és a csontritkulásos markereim sem romlottak (a harmincévnyi szteroid szedés azért megtette a hatását, de ehhez képest még így is nagyon jó a helyzet). Változatosan eszem: sok-sok magvat, tökmagot, napraforgómagot, diót, mandulát, plusz zöldséget és gyümölcsöt minden egyes nap. Tehát az egészségem tökéletes, s a jelek szerint a májam is igen elégedett. 🙂

a természet mindent megad, amire szükségünk van
a természet mindent megad, amire szükségünk van

A magam részéről nem szeretem az átgondolatlanul importált trendeket, és a nyugati, rabszolgaságból és kizsákmányolásból meggazdagodott népeket nemigen tudom példának tekinteni. A vegánság kivételt képez, és ha erről van szó, akkor a bizalmatlanságomat is hajlandó vagyok félretenni. Hogy ne csak az angolszászokat emlegessük már állandóan, azonnal hozok is egy hazai ‘vegán úttörőt’ példaként, mert van ilyenünk. Az 1900-as évektől Bicsérdy Béla népszerűsítette a gyümölcsökből és zöldségekből álló egészséges étrendet, melynek ő maga is lelkes követője volt. Súlyemelő világrekorderként egészen biztosan nem szenvedett a hiányos fehérjebeviteltől… 😛

Egyébként tényleg menő dolog lett a vegán diéta, főleg a celebek közt, és láss csodát, van aki hamar kiszeret belőle. Hát, aki elcsábul egy szelet bacontól, az nem is volt soha vegán, mert meg sem értette mi a vegán lét lényege – sejthető, hogy csak a címlapra akart kerülni, mert kifogyott a persely odahaza. Tehát, ez nem egy diéta. Ez egy életforma, egy szemléletmód. Az élni engedlek, szeretlek és tisztellek elve a étkezőasztalon alkalmazva. A húsevés egy barbár szokás, bárhol művelik, erre szerte a földön sokan rájöttek már. Az ember nem azért veszi el a tejet sem, mert szüksége van rá, hanem azért, mert tudja, hogyan kell elvenni. Ez a tett erkölcsileg nulla. Az ember az egyetlen lény, amely kifejlett korában idegen állatok anyatejét issza, amelyet azok saját csecsemőiknek termelnek. Ha belegondolunk, ez nagyon abszurd. Pláne, hogy elhitették velünk, ez a normális…

felfalni való falafel

felfalni való falafel

Nem nehéz vegánként élni. Az a nehéz, ha ki kell lépnünk a saját komfortzónánkból, vissza a húsevők világába. Mert a világ többsége még húsevő, és ami rosszabb, húsevés-hívő. A táplálkozás fontos dolog, de ennél sokkal fajsúlyosabb dolgok is léteznek az életben, és kevés ember gondolja, hogy ez komoly konfliktusforrás lehet. Pedig az. Családon belül, munkahelyen, utazásnál, étteremben, bárhol. Aki vega lesz, akár vegetáriánus vagy vegán étrendre vált az nagyon gyorsan szembesül a támadó kritikákkal, a kioktatással, vagy épp a sopánkodó sajnálattal. Néha elég nehéz póker arcot vágni, amikor tudván, hogy nem eszünk állatokat disznóvágásra invitálnak minket…

De ez egy ilyen világ. Nekem, aki több mint harminc éven át fogyasztottam húst, semmi alapom nincs, hogy mást megszóljak érte. Nem is teszem, mégis ezt feltételezik rólam a húst evő barátaim. A puszta tény, hogy abbahagytam ezt a szokást annyira irritáló és érthetetlen sokaknak, hogy nem nyugszanak, amíg be nem szólnak valami okosat. Amit ők nem tudnak, az az, hogy én jobban sajnálom őket azért, amit ők esznek, és azért is, hogy ennyire ragaszkodnak a tejhez és a húsevéshez. Szomorú ez, nagyon. Annyi mindent lehetne ilyenkor visszaválaszolni, de én általában nem bocsátkozok szócsatába. Egyrészt mert nem szeretek konfrontálódni, ha nem muszáj, másrészt pedig mert ritkán érzem úgy, hogy megfoganna a hallgatóban az, amit mondanék.

Igaz az a vélemény, mely szerint minden egyes alkalommal, amikor asztalhoz ülünk enni, állást foglalunk valami mellett. Eddig nekem sem mondta senki, de rájöttem: hatalmunkban áll felhagyni a ragadozó gondolkodásmóddal. Sőt, hatalmunkban áll kegyelmet gyakorolni és életet-nem-elvenni. Én a magam részéről úgy döntöttem, élni akarok ezzel a hatalommal minden áldott nap, újra és újra!

nálad hol a választóvonal?
nálad hol a választóvonal?

Muszáj hinnem, hogy egy nap a többiek is megértik, és átérzik az összefüggést: hogy minden egy. Egység van a világegyetemben. Amit te teszel, azt én teszem, és ami neked fáj, az fáj nekem is, mert mi is, mint minden létező össze vagyunk kötve ezernyi láthatatlan szállal. Egyek vagyunk a növényekkel, az állatokkal, minden lénnyel. Folytatnám még ezt a gondolatmenetet, és messzire vinne, de inkább majd máshol írok ezekről. Itt most maradok a vegánságnál, ami nekem a tevőleges ébredés kezdete. Mert ez is csak egy kezdet, nem az út vége. Mióta vegán lettem, rengeteg új dolgot tanulok, elképesztő és pofonegyszerű megoldásokat, amikre korábban soha nem gondoltam volna. Tisztábbnak érzem magam, kívül-belül. Boldog vagyok, hogy meghoztam ezt a döntést, és bárkit, aki vacillál, arra biztatok, vágjon bele bátran. 🙂

vegan survey results
a felmérés eredménye

2017 januárjában készítettem egy felmérést néhány vegán csoport tagjai közt. Az eredmény megerősítette, amit sejtettem: vegánul élni könnyű, és sokkal jobban érezzük magunkat a váltás után. További részletek a kiértékelésben! 🙂

Vegánsággal kapcsolatos információk

Információs portál: Veganinja

30 napos vegán kihívás – facebook csoport, ahonnét ötleteket és támogatást meríthet mindenki, aki vegánságos hónap megtartására adja a fejét

Közösség és helyek, ahol hasonszőrű etikai, egészségügyi, érzelmi és spirituális vegánokkal futhat össze az ember: Vega estek, Vegetáriánus és vegán fesztiválok, vegán főzőtanfolyamok, közös futás vagy bicajozás

Inspiráció

Könyvek: Bonifert Anna: Miért vegán? (online), Bonifert Anna: Vegán állatvédelem (letölthető), Kína tanulmány – Dr. T. Colin Campbell; Hogyan legyen vegán – Sarah Taylor; A nyers étel csodája – Victoria Boutenko, és még sok-sok szuper olvasmány.

Van még több is, érdemes körülnézni. Mindenkinek megvan a maga személyes sztorija és megközelítése, amiből okulni lehet. 🙂

Előadások

Bonifert Anna: A vegán életmód és az állatok tisztelete

Lehel Csaba: Világbéke vagy világvége – a tányérodon dől el

Lugosi Dóra: Az alacsony zsírtartalmú nyers, vegán étrend és a fizikai teljesítmény

Magyarul is, és angol nyelven magyar szövegaláírással már számos fontos videó anyag elérhető. Csak hogy a ‘klasszikusokat’ említsem:

Earthlings, Az igazi mátrix – 101 ok, hogy a piros tablettát vedd be, Cowspiracy, Will you make the connection?, Farmageddon

Sok eseményt és szervezetet megtalálni a facebook-on és az instagram-on is.

Vegán szervezetek
Vegán Állatvédelem Egyesület, Maveg: Magyar Vegán Egyesület

Csoportok a facebook-on

Magyar Szőrmeellenes Liga, Vegan in Hungary, Teen Vegan in Hungary, Magyar Vegánok, Veganoszaurusz, Vegan Aktivista Média Műhely, Vegán a pácban, Vegán Lakótárs, Vegetáriánus/vegán/nyers vegán lakótárs/albérlet/szoba/kanapé kereső

Szerintem van még több is, például a gluténmentesen étkező vegánoknak is, úgyhogy érdemes még keresni. 🙂

Vegán termékek

Léteznek különféle hazai termékek, amiket biztonsággal használhatunk a háztartásban és a szépségápolásban is, annak ellenére, hogy szinte eláraszt minket a külföldi holmik özöne a multikon keresztül.  Ezeknek az itteni termékeknek az előállítói általában kis kézműves műhelyek vagy manufaktúrák, kevés marketing lehetőséggel, és szerencsére állatokon tesztelés nélküli gyártási módszerekkel. Emiatt nehezebb rájuk bukkanni. Itt van néhány, akiket jó szívvel ajánlok mindenkinek:

Sunfleur – vegán termékek (a kedvencem), Helia-D (felhívtuk őket az összetevőkkel kapcsolatban, és örömmel hallottuk, hogy mind növényi), Tulasi – szépségápolás, Yamuna – kozmetika, szépségápolás (pár holmijuk tartalmaz mézet, de a legtöbb okés), Brilla – kis kormetikai manufaktúra, Citromax – természetes tisztítás, Lomb – környezetbarát tisztítószerek, Cleaneco – környezetbarát tisztítószer, Bionur – környezettudatos tisztítás

Vegán események

Vegan Sunday Market (vegán vasárnapi vásár – havonta), Vegan Food Fest (párszor évente), Vegan Wonderland (karácsonyi piac), Bijo – Csak a menteset (időszakos piac mindenmentes termékekkel, ételekkel), Vegetáriánus Fesztivál (évente, augusztus vége körül, vegán, nyers és vegetáriánus programokkal, filmvetítésekkel, stb), Vegán Tavaszi Fesztivál (2015 óta évente megrendezik, a szervező a Vegán Állatvédelem Egyesület), Lélek Napja Fesztivál (negyed évente tartják, Sri Chimnoy & Gunagriha csoportjai, vegán ételek, lélekteli programok), Napfényes Fesztivál (éves esemény, gyógyítással, wellnessel, vegetarianizmussal, vegánsággal foglalkozó programok), Indiai vegán gasztrofesztivál (évente), Vegán piknik (pár havonta, a Vegán Állatvédelem csapata szokta szervezni), Kezdő vegán klub, Vega baráti Kör – Vega Est, Cowspiracy vetítés a szabadságharc napján, vegán filmvetítés, Vegán Keddek, Vegán Közösségi Bográcsozás, Vegán Disznóölés (vicces közösségi esemény – növényi alapanyagokból kolbász készítés)

Ezek, amikről tudok, de nyilván vannak még ezen kívül. Majdnem mindet meg szokták hírdeti a facebook-on, ezért érdemes ott figyelni.

Éttermek, étkezdék

Van már jó néhány vegán étterem az országban, és a számuk folyamatosan növekszik. Általában hamar felkerülnek az újak a Veganinja oldalra és a Happy Cow alkalmazásra, ott érdemes figyelni.

Vegán hírességeink

Steiner Kristóf – csodás szakácskönyvek írója, a vegán és békés életstílust népszerűsíti számtalan nyilvános és művészi fórumon

Bonifert Anna – vegán aktivista, influenszer, pszichológus, tanár, Vegán Állatvédelem Egyesület alapítója, a szerzője a ‘Miért vegán?’ és a ‘Vegán Állatvédelem’ (ingyenesen letölthető) könyveknek

Gunagriha – spirituális tanító, futó, fogorvos, Sri Chimnoy tanítványa, számos élet-segítő könyv írója

Tóth Viktor – atléta, tréner

Első keresésre őket találtam, de vannak még, ebben biztos vagyok. 🙂